Bugün 20 Ocak 2022 Perşembe
 • Antalya-1 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  787.46236
  %-0.25
 • Dolar
  13.432
  %0.07
 • Euro
  15.2357
  %0.21

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Park ve meydan düzenlemesi

26 Kasım 2021 Cuma 14:19

 Bir Dünya şehri olan Antalyamızda caddelerin, bulvarların ve alışveriş yoğunluğunun olduğu bölgelerimizde yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler önem taşımakta.

            Her sene ciddi oranda yerli ve yabancı turistin akın ettiği ilimizde yeşil alan, peyzaj ve meydan düzenlemesi ile çalışmalar her daim öncelik olmalı diye düşünüyorum.

            Yeşil alan düzenlemesiyle ilgili eksik çalışmaların Kış gelmeden bir an evvel de bitirilmesi lazım.

  Bu manada Antalya Büyükşehir, Üniversite Girişine Meydan Düzenlemesi yapıyor.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi park, yeşil alan, peyzaj ve meydan düzenlemeleriyle şehrin estetik noktalarını güzelleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, Dumlupınar Bulvarı üzerinde yapılan Meltem Köprülü Kavşak altındaki 9 bin metrekarelik alanda park ve meydan düzenlemesi yaptı. Akdeniz Üniversitesi ana girişinin de bulunduğu alanın, gençlerin kullanımına uygun olmasına önem verildi. 

   Meydan projesini Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın, yeşil alan düzenlemesini ise Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı projenin uygulamasını ise Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı gerçekleştirdi. Çalışmada konsept olarak M.Ö. 262-190 yılları arasında Antalya bölgesinde yaşamış olan Pergeli Apolonius’tan esinlenildi. Kullanılan geometrik formlarla ritim, renk, desen ve heykellerle yatayda ve düşeyde hareketlilik sağlandı. Park ve meydan düzenlemesinde ‘Büyük Geometrici’ unvanını alan ve en büyük eseri koni kesitlerine elips, parabol ve hiperbol adlarını veren Apollonius’tan örnekler verildi. 9 bin metrekarelik proje alanı üniversite yerleşkesine ve Antalya’ya özgün bir yeşil alan düzenlemesiyle  tamamladı.

   Dumlupınar Bulvarı, Meltem Köprülü Kavşak altı ve Akdeniz Üniversitesi girişini kapsayan yeşil alan proje uygulamasının raylı sistem hattı ile bir bütünlük oluşturması dikkate alındı. Bu kapsamda alan, turunç, zakkum ağaçlarıyla birlikte silindir formlu ficus nitida ve asırlık zeytin ağaçları ile donatıldı.

            Söz konusu çalışmalar yazımın başında da ifade ettiğim üzere yeşil alan miktarının çoğaltılması manasında ilimize yarar sağlayacak gibi görünüyor.

            Üniversite öğrencilerimizin de bu manada bir beklentisinin da karşılanması önrmli.

            Esen kalın.

 

Bu yazı toplam 315 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim