Bugün 20 Ekim 2021 Çarşamba
 • Antalya19 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  532,34
  %0.72
 • Dolar
  9,3050
  %0.11
 • Euro
  10,8300
  %0.56

Mustafa Yetgin

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Yetgin

Su israfı ve ASAT çalışmaları

20 Eylül 2021 Pazartesi 09:15

    Sağlıklı bir hayat için su çok önemli bir husus. İçme ve sulama suyu kaynaklarının giderek azalmaya başladığı günümüzde lüzumsuz biçimde su kayıplarını ve israfı önlemek lazım.

            Bu noktadan hareketle sağlıklı su kullanımının yaygınlaştırılmasının yanında su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmalar da artırılmalı.

            Bilhassa gereksiz biçimde boşa akıtılan suyun hem aile bütçesine, hem de ülke ekonomisine ciddi kayıpları var.

            Bu manada Antalya’da da su israfını önlemeye yönelik ASAT’ın gerçekleştirdiği çalışmalar var.

   Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılı başında kırsal kesimde su israfını önlemek ve yerleşim yerindeki tüm abonelere şebeke suyunu eşit ve sürekli ulaştırabilmek için aldığı önlemler sonuç verdi. Bahçe ve seralara insani tüketim amacıyla verilen aboneliklerin amacı dışında, bahçe sulamasında kullanılması nedeniyle geçici olarak askıya alınması su tasarrufuna büyük katkı sağladı. Kademeli fiyatlandırma uygulaması da olumlu sonuç verdi. 

 

 

   Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından son yıllarda etkisini gösteren iklim değişikliği, küresel ısınma ve buna bağlı oluşan kuraklık nedeniyle 2021 yılında başlanan kademeli tarife uygulaması olumlu sonuç verdi. ASAT ev aboneleri için aylık 15 tona kadar, ticari amaç dışında inek, keçi, koyun gibi hayvanları besleyenler için de aylık 40 ton su kullanımı için indirimli fiyat tarifesi uygulaması ile tasarruf sağladı. 

   Alınan önlemlerle birçok yerleşim yerinde, abone sayılarındaki artışa rağmen %20’nin üzerinde su tasarrufu sağlandı. Bahçe ve seralara insani tüketim amacıyla verilen aboneliklerin amacı dışında, bahçe sulamasında kullanılması nedeniyle geçici olarak askıya alınması da su tasarrufuna büyük katkı koydu. İçme ve kullanma suyunun amacı dışında kullanılmasının yerleşim yerlerinin yüksek kesimlerinde evi olan vatandaşların suya erişimini engellemesi nedeniyle yaşanan mağduriyetler son buldu. Bazı ilçelerde ALO ASAT’a gelen ‘Sular akmıyor’ şikâyetlerinde %43’e varan oranında azalma yaşandı. 

            Bu tarz çalışmaların olumlu sonuç vereceğini düşünüyorum.

            Emeği geçenleri kutluyorum.

Sağlıcakla kalın.  

Bu yazı toplam 210 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim