Bugün 07 Şubat 2023 Salı
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1135.164
  %0.36
 • Dolar
  18.8271
  %-0.00
 • Euro
  20.1548
  %-0.21

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Tarihi binaların bakımı

05 Aralık 2022 Pazartesi 02:56
Şehrimizin tarihi ve turistik özellikleri hakikaten oldukça zengin. 
Sadece kent merkezinde değil, ilçelerimizin tamamında tarihi eserler geçmiş medeniyetlere de ışık tutmakta.
Şehir merkezindeki Saat Kulesi, Yivli Minare, Üç Kapılar dışında birbirinden değerli tarihi binalar yerli ve yabancı turistlerin ilgini çekmekte.
Tarihi binalarımızın bakımı, onarımı ve gelecek kuşaklara aynı hassasiyetle ulaştırılması lazım.
Bu manada geçtiğimiz günlerde tarihi Roma Hamamı’nda da bu yönde çalışmalar başladı.
    Konyaaltı  Belediyesi ve Antalya Müze Müdürlüğü iş birliği ile Roma Hamamı’nda temizlik çalışmaları başladı. Çalışmalar, hamam çevresinde bulunan otların toplanması ile devam ediyor.
  Konyaaltı Belediyesi, kültür varlığı olarak tescillenen Roma Hamamı’nda temizlik çalışmalarına başladı. Antalya Müze Müdürlüğü ile birlikte yürütülen çalışmalar, yapı etrafında bulunan yaban otların ve çöplerin temizlenmesi ile sürdürüldü. Konyaaltı’nın Gürsu Mahallesinde bulunan antik yapı ile ilgili çalışmalar Antalya Müze Müdürlüğü tarafından 2009’da başlamıştı. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne tamamen çıkarılan hamam, yapılacak restorasyon çalışmalarıyla da eksi görünümüne kavuşacağı bildirildi. Roma Hamamı’nın kentin geçmişten günümüze ayakta kalan nadir eserlerinden olduğunu belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, bu tarihi eserlerin korunması gerektiğine vurgu yaptı. Roma Hamamı’nın, yapılacak çalışmalar sonucunda daha iyi bir görünüme kavuşacağını belirten Esen, “Bizim amacımız bu yapıyı daha fazla hasar görmekten ve yıkılmaktan kurtarmak. Çünkü kentimizin geçmişten gelen en önemli simgelerinden biridir Roma Hamamı. Bu doğrultuda antik yapı çevresinde temizlik çalışmalarına başladık. Etrafta çok fazla sarmaşık ve ot birikintisi oluştu. Bunlar temizlendikten sonra gerekli çalışmalar planlama içerisinde yapılacak” dedi.
Söz konusu bakım ve onarım çalışmalarının diğer yıpranmış tarihi eserlerde de yapılması lazım.
Esen kalın.
Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim