Bugün 26 Ekim 2021 Salı
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  559,47
  %1.08
 • Dolar
  9,6000
  %0.79
 • Euro
  11,1400
  %0.54

Mustafa Yetgin

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Yetgin

Antalya’nın gözde yerleri

12 Ekim 2021 Salı 15:13

   Yerli ve yabancı turistlerin yaz ve kış aylarında büyük ilgi gösterdiği sayılı şehirlerden birisi kuşkusuz Antalya.

            Gerek iklimi, doğası, tarihi ve denizi ile gezilecek yerleri ile Antalyamız hakikaten çok gözde bir şehir.

            Gezi alanları, piknik alanları, doğal ve tarihi yerleri yerli ve yabancı turistler oldukça ilgi göstermekte.

            Kepez üstünde bulunan Hayvanat Bahçesi de yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

           

Diyebilirim ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, bünyesinde barındırdığı 143 türde bin 480 hayvan ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. 

 

   Bu manada 400 dönüm alan üzerine kurulu Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı, arazisinin doğal yapısıyla Türkiye’nin en iyi hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor. Hayvanat bahçesi içerisinde sürüngenevi, kuşevi ve yazlık ve kışlık olarak yapılmış geyik, ceylan, karaca, yeleli koyun, kamerun koyunu, zebra, midilli atı, kanguru, aslan, kaplan, puma ve yırtıcı kuş barınakları ile doğal ve yapay gölet ve şelaleler bulunuyor. 143 türde bin 480 hayvana ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi sakinlerinin bakımları, temizlik, ve kontrolleri her gün veteriner hekimler eşliğinde titizlikle yapılıyor. 

  Bu yıl hayvanat bahçesi yeni ve sevimli üyeleriyle daha da renklendi. “Ara Papağan” türlerinden Aşuk ile Maşuk’un yavruları ‘Balkuş’ bakıcıları tarafından özenle besleniyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, özellikle Akdeniz coğrafyasına özgü endemik türlerden olan Alageyik, yaban keçileri ve dağ keçi türlerini Türkiye’nin farklı hayvanat bahçelerine göndererek, bir gen merkezi gibi çalışıyor. Benekli, kızıl, beyaz ve aksis olmak üzere 4 farklı türde 26 yavru alageyik ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

   Yerli ve yabancı misafirlerin sık sık ziyaret ettiği hayvanat bahçesi özellikle okulların çok yoğun ilgisini görüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nın ziyaretçileri, gün boyunca doğa ile iç içe bir alanda dolu dolu zaman geçirme fırsatı buluyor. Geçtiğimiz yıl pandemi koşullarına rağmen yaklaşık 700 bin ziyaretçi ağırlayan hayvanat bahçesi, önümüzdeki yıl bir milyon ziyaretçi ağırlamak istiyor. 

            Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 192 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim