Bugün 01 Şubat 2023 Çarşamba
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1167.643
  %0.12
 • Dolar
  18.8038
  %-0.02
 • Euro
  20.539
  %0.41
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyet Ve Jandarmadan Kurban Bayramı Önlemleri
06 Ağustos 2019 Salı 16:48

Emniyet Ve Jandarmadan Kurban Bayramı Önlemleri

ANTALYA İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından Kurban Bayramı'nda trafik güvenli yolculuk için bir dizi önlem alındı.

ANTALYA İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından Kurban Bayramı'nda trafik güvenli yolculuk için bir dizi önlem alındı.

Kurban Bayramı'na yönelik trafik tedbirlerinin belirlenmesi için İl Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, il ve ilçe trafik birimleri, jandarma trafik birimleri, otogar işletmesi yetkilileri, şehirlerarası yolcu taşıyan otobüs firma temsilcileri, yol yapım, bakım ve onarımından sorumlu kuruluşları temsilcileri katıldı. Toplantıda, Kurban Bayramı tatili nedeniyle bayram öncesi, bayram içi ve sonrası, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu, cami, mezarlık ve AVM'lerde mağduriyet yaşanmaması için trafik tanzimi yapılması, uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanması, yolcuların da bilgilendirilmesi kararı alındı.

YOĞUN SAATLERDE AĞIR TONAJLI ARAÇLAR BEKLETİLECEK

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerde, tarım araçlarının uygunsuz ve görüşü engelleyecek şekilde yüklenmesi sağlanacak, bu araçların fenni muayene ve sigortalarının denetimi yapılacak. Trafiğin yoğunlaştığı güzergahlarda, birim amirleri tarafından gerekli görülmesi durumunda ağır tonajlı araçlar ve tarım araçları, trafik yoğunluğu sona erene kadar uygun noktalarda bekletilecek.

HER 10 KİLOMETREYE BİR EKİP

Motosiklet/ motorlu bisiklet sürücülerinde, koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araç sürücülerinde emniyet kemeri kullanımına yönelik eğitim ve denetim yapılacak. Kurban Bayramı tatilinin turizm sezonu içerisinde olması nedeni ile Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, başta trafik kazalarının yoğun olduğu güzergahlar olmak üzere, her 10 kilometreye bir ekip düşecek şekilde planlama yapılacak.

RADARLA HIZ DENETİMİ

Bayram boyunca hızdan kaynaklı trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerde kesintisiz olarak radarlı hız denetimleri yapılacak. Alkollü araç kullanımın yoğunlaştığı 24.00-02.00 saatleri arasında alkollü araç kullanan sürücülere yönelik denetimlere ağırlık verilecek. Sadece ihlal yapan sürücüler değil, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak yüz yüze iletişim kurulacak.

TÜM YOLCULAR EMNİYET KEMERİ TAKACAK

Şehirlerarası yolcu taşıyan tüm araçların denetlenmesi ve yolculara emniyet kemeri kullanımının önemine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılacak, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu ile konuşmaması yönünde uyarılarda bulunulacak. Gabari dışı ağır taşıtların özel izin/özel yük taşıma izin belgesi olmadan trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek.

HELİKOPTER VE DRONE HAVADA OLACAK

Trafik ekipleri tarafından yapılan denetimlere ek olarak helikopter ve drone ile de kural ihlallerine yönelik denetimler yapılacak. Vatandaşların güvenli şekilde seyahat etmelerini sağlamak üzere, trafik hizmetlerinde görevli büro personeli ile genel hizmet birimlerinden görevlendirilen resmi ve sivil ekipler ile personelleri de alınan tedbirlerde görevlendirilerek, bir önceki yıla göre Kurban Bayramı tedbirlerinde görevlendirilen ekip ve personel sayısı iki katına çıkarılacak.

'YAŞAM İÇİN KISA BİR MOLA'

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kamu spotlarının yayınlanacak ve denetimlerde el broşürleri dağıtılacak. Yaya önceliği, güvenliğiyle ilgili "Yaşam İçin Kısa Bir Mola" sloganıyla oluşturulan "Yaşam Tüneli'nde taşıt sürücülerine/yolculara; cep telefonu kullanımı ve hızlı araç kullanmanın dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç fark edilmesine veya fark edilmemesine neden olduğundan bahisle kısa video/slayt gösterimleri yapılacak. Kurban satış ve kesim noktalarında ilgili belediyeler tarafından otopark alanları oluşturulacak.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim