Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1161.952
  %-0.24
 • Dolar
  18.7965
  %-0.05
 • Euro
  20.4135
  %-0.06

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Masa dağı ve…

22 Aralık 2017 Cuma 00:01

 Kepez ilçesinin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık bölgelerinden birisi olan Masa Dağı’nda bir taraftan gecekondulaşmanın uzantısındaki sorunlar çözülmeye çalışılırken diğer taraftan da bölgenin cazibesinin arttırılması için çalışmalar yapılıyor.

            Bünyesinde Erenköy, Çamlıbel, Esentepe, Çankaya, Yavuz Selim, Fatih, Barış, Fevzi Çakmak ve Göçerler gibi 16 mahalleyi barındıran Masadağı’ndaki hızlı nüfus artışı dikkat çekici boyuta geldi.

            Masa Dağı; (Mazı Dağı) özellikle 80’li yıllardaki hızlı gecekondulaşma ile deyim yerindeyse dağın taşın yerleşim alanına döndüğü bir bölge.

            Yıllardır gecekondulaşmanın kronikleşmiş sorunlarının yaşandığı bu bölge şimdilerde yatırımcıların en gözde merkezlerinden birisi haline geldi.

           

            Kuşkusuz ki Masa Dağı’nın değer kazanmasının ve yatırımcıların ilgisini çekmesinin en önemli özelliği buranın şehir merkezinden yüksekliği ve kısmen de olsa yüksek yerlerinden denizi görmesi…

            Masa Dağı’nın yıllardan beri süregelen sorunları 2B ve tapu sorunu.

            Geçtiğimiz aylarda belirli bir bölgenin geleceği ile ilgili referandum yapılan yerleşim alanında 2B statüsünde ve tapu bekleyen vatandaşların endişeli bekleyişi ise sürüyor.

            Belirsizlik sürdükçe vatandaşların geleceğe dönük umutsuzlukları artıyor.

  Kepez ilçesinin nüfus yoğunluğu bakımından ilk sıraları alan bölgenin alt yapı ve yol sorunlarının çözülmeye başlaması ile birlikte 2B sorununun uzantısındaki tapu sorununun çözümünü bekleyen vatandaşlar, bu konuda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün yaptığı hizmetleri dikkatle takip ediyorlar.

           

            Özellikle 1980’li yılların başındaki hızlı gecekondulaşma ile birlikte yoğun bir göç dalgasına maruz kalan ve Masa Dağı olarak adlandırılan bölgedeki mahalle sakinlerinin tapu beklentisi de doruk noktada.

            Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün “Masa Dağı’na prestijli projeler kazandıracağız.” Şeklindeki açıklaması ile ümitlenen vatandaşlar bu konudaki girişimleri merakla bekliyorlar.

            Seyir Terası gibi nitelikli projelerin Masa Dağı’nın cazibesini arttırdığı bir gerçek.

Ve son 1 yıldır yatırımcılar imarlı ve imarsız bölgelere yoğun bir talep gösteriyor.

Metrekare fiyatı anormal şekilde artan Masa Dağı’nın kronikleşmiş sıkıntıları ise bu talebi gölgelemiyor…

Bu bölgede coğrafi  ve fiziki yapısından dolayı öyle ara sokaklar var ki dik ve dar. Temizlik ve çöp atıklarının toplanması, patika yolların asfaltlanması gibi noktalarda ciddi sıkıntılar var.

            Görüntü kirliliği ise ayrı bir sıkıntı…

Bu yazı toplam 2659 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim