- IMKB
% - Altın
2529.106
%0.09 - Dolar
32.8951
%0.13 - Euro
35.7068
%-0.12
- 18:23 - Burdur’da yoldan çıkan otomobil araziye savruldu: 8 yaralı
- 18:23 - İtalya’dan Kemer’e şampiyonlukla döndü
- 17:43 - Havalı tüfek ile hayatına son vermek istedi
- 17:23 - Antalya 12 saat içinde 4 mevsimi yaşadı
- 17:23 - Kiraz bahçelerindeki fare istilasına karşı köylülerden kürekli çözüm
- 17:13 - Kendini polis olarak tanıtıp 850 bin liralık vurgun yapan şahıs yakalandı
- 16:23 - Antalya’da fırtına sonrası gece boyunca ’devrilen ağaç’ mesaisi
- 16:23 - Prof. Dr. Selahattin Kumru: "Obezite cerrahisi sonrası gebelik daha avantajlı"
- 15:43 - Kepez’de şiddetli fırtınanın yaraları sarılıyor
- 15:33 - Elektrik kaçağı, evi kullanılamaz hale getirdi
- 14:23 - Antalya’da 18 farklı noktadan 56 akü çalan şüpheliler yakalandı
- 14:23 - Kepez Belediye Başkanı Kocagöz: “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- 14:13 - Serik’te polisten huzur uygulaması
- 13:43 - Emekli öğretmenin ölümü, apartmanı saran kokuyla ortaya çıktı
- 13:43 - Düden Şelalesi Pazartesi günü ziyarete kapalı olacak
Kırcami’de kaçak yapılaşmanın yeni adı; “Jeodezik Kamp”
Erdoğan güven tazeledi
“Her liderin cebinde 4 hikaye olmalı”
“Afrika’yı ticarette bir yere koymak zorundayız”
Sillyon Antik Kenti, OPET ile gün yüzüne çıkıyor
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun...
Dron yarışlarına MAKÜ damgası
Onur ödülleri sahiplerini buldu
Muratpaşa, Kırcami'deki İptal Kararlarının Kaldırıldığını Duyurdu
İnce’den biyoçeşitlilik ve gastronomi sunumu
Küçük yazar hayran bırakıyor
Kadir Gecemiz Mübarek olsun..
Finike Semenderi, Finike DKMP Şefliği Tarafından Koruma Altına Alınıyor
Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan
31 Mart’ın anahtarı Kırcami’de
Murat Menteş, Antalya Lisesi'nde
Ezgü, Antalya Lisesi öğrencileriyle buluştu
Yetgin ve Donat ailesinin mutlu günü
Gürsel Kaya
![12 Punto](https://www.antalyasonhaber.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](https://www.antalyasonhaber.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](https://www.antalyasonhaber.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](https://www.antalyasonhaber.com/s/i/font-04.gif)
![Gürsel Kaya](https://d.antalyasonhaber.com/author/25_b.jpg)
SİVİL TOPLUM
Demokratik rejimlerde sivil toplumun yönetime katkısı ve katılımı oldukça yüksek ve etkili. Toplumsal hayatı, dayanışmayı, birlik ve beraberlik duygusunu her zaman ön plânda tutan toplumumuzda ise durum biraz farklı maalesef. Gayri resmi örgütlenmeyi seviyoruz da, resmî örgütlenmeye gelince korkuyoruz. Herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye olmak ve orada mesai harcamak ürkütüyor bizi her nedense. Oysa özellikle sosyal sermaye bakımından bir hayli güçlü olan Antalya’da hem nitelik hem de nicelik bakımından sivil toplum, her şeyin önünde olmalı. Yol göstermeli, yön çizmeli. Kentin ve kentlinin ufkunu genişletmeli..
Sayısal olarak baktığımızda Antalya’da iki bin sekiz yüz yetmiş dört kayıtlı derneğin olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde altıncı sırada. Akdeniz Bölgesi’nde kayıtlı derneklerin yüzde yirmi beşi, Antalya’da faaliyet gösteriyor. Gerek ülke, gerekse Antalya genelinde faaliyet gösteren derneklerin pek çoğu, meslekî ve dayanışma derneği. İkinci sırayı spor, üçüncü sırayı dinî hizmetlerle ilgili dernekler alıyor. Çevre, engelliler, sağlık, temel haklar, düşünce, tarım, yaşlı ve çocuklar, imar, bilim ile ilgili dernekler ise son sıralarda yer alıyor maalesef. Bu biraz da bizlerin, en önemli konulara ne kadar duyarsız olduğunu göstermiyor mu?
İnsanın yaşadığı çevreye, doğup büyüdüğü ülkesine karşı bir sorumluluğu olmalı. Söyleyecek sözü olmalı. Örgütsüz yapılanmalarda ne söylerseniz söyleyin, boşlukta uçar gider. Ancak sağlam bir örgütlü toplum, ülkenin geleceğini, daha da ötesi insanlık tarihini değiştirir. Sorunlara daha kısa yoldan daha kesin çözümler üretebilir. Sesiniz daha gür çıkar, soluğunuz daha güçlü olur..
Peki neden sivil oluşumlara karşı bu kadar mesafeliyiz acaba? Ve neden belli bir yaştan, belli bir zaman diliminden sonra ilgileniyoruz? Neden boş zamanımızı değerlendirmek gibi düşünüyoruz? Elbette bu soruların pek çok cevabı var. Birkaçını sıralayalım dilerseniz. Sözün başında belirttiğimiz gibi, sivil toplum kuruluşlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanan kişiler sayesinde, kuruluşlara olan güven azaldı. Özellikle bazı uyanık kişiler bu ortamları bir merdiven basamağı gibi, çıkarları doğrultusunda kullandılar. Kimliğini ve kişiliğini buralarda pekiştirip, siyasî ve ticarî ilişkilerde kişisel menfaat peşinde koştular, koşuyorlar. Bu çıkarcılar sayesinde, pek çok insan sivil toplum hareketinden uzaklaşmak zorunda kaldı..
Gündelik geçim sıkıntıları, yoğun iş temposu, zaman ayıramama, erken yaşlarda sivil hareketlerin içinde olmayı engelleyen bir başka neden. Ne var ki bize göre pek geçerli bir neden değil. Ülkemizin, çocuklarımızın, insanlığın geleceği için kısa sürede de olsa, zaman ayırabilmeliyiz. Ve çocuklarımıza, erken yaşlarda bu örgütlenmenin gerekliliğini anlatabilmeliyiz..
Sivil toplum hareketlerinin siyaseti yönlendirmesi gerekirken, öyle bir noktaya gelindi ki, artık siyaset sivil hareketleri belirliyor maalesef. Aşağı yukarı her hareket, bir siyasi partinin ön ya da arka bahçesi hâline geldi. Onun lehine, ondan daha aktif çalışmalar yapar oldu neredeyse. En tehlikeli durum da bu işte! Memleketi ilgilendiren en önemli konularda bile sivil toplumun sesi zor çıkıyor ya da hiç çıkmıyor, çıkamıyor. Elbette sivil toplum üzerindeki birtakım baskılar da, bu işin tuzu biberi oluyor.
Her ne koşulda olursa olsun, sivil toplumun gücünü hissetmeli, hissettirmeliyiz. Sivil toplum kuruluşlarına olan güveni yeniden tesis etmeli ve onu emin ellere teslim etmeliyiz. Demokratik bir ortamda, ülke yönetiminde söz sahibi olmak istiyorsak, sivil toplum anlayışına sahip çıkmalıyız. Sivil inisiyatifi ellerinde tutamayan toplumlar, geleceğe dâir söz söyleme hakkına sahip olamazlar.
Sağlıcakla kalın.
İNSAN OLMAK BAŞKA, BELEDİYE BAŞKANI OLMAK BAŞKA BİR ŞEYGürsel Kaya
Yabancı KuralıKahraman Köktürk
Muratpaşa ve falezlerdeki tehlike!Ömer Yetgin
Yaz kursları etkinlikleriMustafa Yetgin
MUHASEBECİLERİN HAKLI İSYANIKamil Başkonak
38'inci yılında Son HaberİSA KAVLAK
CUMHURHİYET’İMİZİN 100 YILINI KUTLARKEN…Binali Efe
Kemer ve temizlik çalışmalarıAdem Vural
SEÇİMEyüp Koçak
Amerika Zencileri ile Anadolu AlevileriErgün Efe
KRAL DEĞİL TOPLUM ÇIPLAKTuğçe Öztürk Almaç
İŞTAHSIZLIK NEDİR ?Alp Tunç
Kesik Minare meselesi…Yusuf Katrağ
Antalya turizmine kültür turizmi damgası
ATSO’nun yeni başkanı Yusuf Hacısüleyman oldu
Antalya’da yüksek faiz ve konut fazlalığı fiyatları düşürdü
CW Enerji geleceği yeşil enerji ile şekillendirmeye devam ediyor
Kemer Belediyesi’nden emekli olan kadrolu işçilerle ilgili ikramiye açıklaması
Kumluca’da eski halk pazarı yıkılıyor
Antalya’da atıl arazi lavanta bahçesine dönüştü
Bakan Uraloğlu Antalya Havalimanı’nın yeni rekorunu duyurdu
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim