Bugün 06 Şubat 2023 Pazartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1129.696
  %0.13
 • Dolar
  18.8261
  %0.06
 • Euro
  20.3195
  %0.08
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Murgem'li Gençlerin Başarısı
07 Ağustos 2019 Çarşamba 12:23

Murgem'li Gençlerin Başarısı

MURATPAŞA Belediyesi'nin 2015-2016 eğitim yılında hizmete açtığı Muratpaşa Gençlik Merkezi (MURGEM), gençlerin başarı hikayeleri yazıp, hayallerini...

MURATPAŞA Belediyesi'nin 2015-2016 eğitim yılında hizmete açtığı Muratpaşa Gençlik Merkezi (MURGEM), gençlerin başarı hikayeleri yazıp, hayallerini gerçekleştirmesini sağlıyor. MURGEM'e devam eden gençlerden 4'ü tıp, 7'si hukuk, 11'i de mühendislik fakültelerinde öğrenim görme hakkı kazandı.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, çocukların ve gençlerin sosyo-kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak için Muratpaşa Belediyesi'nce 2015-2016 eğitim yılında hizmete açılan MURGEM, başarı hikayeleri yazmayı sürdürüyor. Muratpaşa Belediyesi'nin sosyal kreşler, eğitim destek merkezleri ile birlikte eğitim yatırımları arasında yeralan MURGEM'e, 2018-2019 döneminde devam eden ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) başarı sağlayan gençlerin tercih sonuçlarına ulaşılanlardan 4'ü tıp fakültesi, 7'si hukuk fakültesi, 11'i de mühendislik fakültelerinde öğrenim görme hakkı kazandı. İlk 100 binde olup da daha iyi bir okulda öğrenim görmek isteyen 30 MURGEM öğrencisi, tercih yapmayıp ek yerleştirmeyi bekliyor.

HUKUK İSTEDİ

YKS'de yüzde 94.3 başarı oranı yakalayan MURGEM'e devam eden, eşit ağırlıkta Türkiye 519'uncusu olan ve "Hukuk okumak istiyorum" diyen Hilal Büyükelhan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin yeni öğrencilerinden biri oldu. Büyükelhan, "MURGEM'den arkadaşlarım sayesinde haberdar oldum. İlk başlarda arkadaşlarım sonra da öğretmenlerim yönlendirdi. MURGEM hayatıma çok şey kattı. Öncelikle çok güzel öğretmenler çok güzel arkadaşlıklar ve çok büyük bir başarı. Bu ülkeye çok başarılı biri olacağımı biliyorum. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a, bize bu imkânı sağladığı için çok teşekkür ediyorum" dedi.

'HAYALİM" DEDİĞİ OKULUN ÖĞRENCİSİ OLDU

Muratpaşa Belediyesi'nin kendisi için adalet ve imkan sağlayıp diğer öğrencilerle eşit koşullarda yarışma olanağı verdiğinin altını çizen Nazlı Çalışkan ise "Herkesin maddi durumu iyi değil. Belediyelerin MURGEM gibi imkanlar sağlayıp öğrencilere yardımcı olması gerekiyor. MURGEM benim için şahsen adalet sağladı. MURGEM bana çok güzel anılar ve dostluklar, bir de üniversite kazandırdı. Hayalimde tiyatro oyuncusu olmak var" dedi. Nazlı, tercih sıralamasının ilk sırasına yazdığı İstanbul Üniversitesi'ne Radyo Televizyon ve Sinemacılık öğrencisi olarak kayıt yaptıracak.

MERVE AMACINA ULAŞTI

Üniversite sınavlarına MURGEM'de hazırlanan görme engelli Merve Demir de amacına ulaştı. YKS sözel puan türünde Türkiye 2 bin 469'uncusu olan Merve Demir, "İlk tercihim" dediği Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü'ne kayıt yaptırmaya hak kazandı.

BAŞKAN UYSAL KUTLADI

MURGEM'li öğrencilerin başarılarının yaşıtlarına ilham vereceğine inandığını belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gençlerimizin başarıları, hayallerini gerçekleştirmiş olmaları bizim için mutluluk kaynağı. Gençlerimiz yeni bir hayata başlayacak. İnsanlığa faydalı olmak isteyen bireyler olacaklarından en ufak bir kuşkum yok. Gençlerimizi, ailelerini, MURGEM öğretmen ve yöneticilerimizi kutluyorum."

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim