Bugün 07 Şubat 2023 Salı
 • Antalya7 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1136.602
  %0.49
 • Dolar
  18.8242
  %-0.02
 • Euro
  20.1766
  %-0.09

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Atık malzemeler değerlendiriliyor

24 Ocak 2023 Salı 00:41

İlimizde bilhassa geri dönüşüm ve atıkların yeniden değerlendirilmesi, sanata ve ekonomiye kazandırılması ile alakalı olumlu çalışmalar yapılmakta.

Bu çalışmaları zamanla bu köşede siz değerli okurlarıma anlatıyorum.

Konyaaltı Belediyesi de bu anlamda olumlu çalışmalarını sürdürüyor.

Mesela geçtiğimiz günlerde Konyaaltı Belediyesi, Toros Mahallesi’nde yer alan Expo Parkı’nda, atık malzemeleri kullanarak çiçek, çocuk ve sanat temalı çalışma gerçekleştirdi.

Konyaaltı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliği ile Toros Mahallesi’nde yer alan Expo Parkı’nda çiçek, çocuk ve sanat temasıyla düzenlemeler yaptı. Belediye ekiplerinin yaptığı peyzaj ve sanatsal çalışmalar, vatandaşlardan tam not aldı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencilerinin, Konyaaltı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından toplanan geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak yaptıkları müzik aletleri park içerisine yerleştirildi. Ayrıca öğrenciler, park içerisindeki duvar ve elektrik trafosunda graffiti çalışmaları da gerçekleştirdi.

Bu konu ile ilgili olarak Konyaaltı Belediyesi olarak sıfır atık konusunda önemli projelere imza attıklarını ifade eden Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü iş birliğiyle yaptıkları çalışmayla Expo Parkı’na yepyeni bir görünüm kazandırdıklarını söyledi. HayatPark içerisine kazandırdıkları Atatürk heykeli projesini de yine Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle hayata geçirdiklerini belirten Esen, “Yapılan çalışmalarla yepyeni bir görünüme kavuşan parkımız vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanife Neris Yüksel ise, Expo Parkı’na geri dönüşüm malzemelerinden yapılan müzik aletlerini yerleştirme fikrinin Konyaaltı Belediyesinden çıktığını söyledi.

Expo Parkı’nın heykellerle bütünleştirilerek bir sanat merkezine dönüştürülme fikrinin kendilerine geldiği andan itibaren çalışmalara başladıklarını ifade eden Doç. Dr. Hanife Neris Yüksel, “Buradan hareketle, Konyaaltı Belediyesi’nin geri dönüşüm için ayırdığı metallerden 7 adet heykel üreterek park içine yerleştirdik. Bir işe yaramadığını düşünerek bir kenara ayırdığınız her şey geri dönüştürülebilir. Özellikle de sanatsal eserlere dönüştürülebilir. Biz, heykel bölümünde bunu ortaya koyuyoruz’’ dedi.

Atıkların yeniden değerlendirilmesi ile ilgili bunlar güzel örnekler.

Çevre kirliliğinin önüne geçmek, sanatsal çalışmalara yönelmek ve ekonomik anlamda kazanç elde etmek için bu tarz çalışmaların artması lazım.

Yeni örnekler ve çalışmalar görmek dileğiyle.

Esenlikler diliyorum.

Bu yazı toplam 177 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim