Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Dokuma alanı...

01 Kasım 2017 Çarşamba 00:23

  Kepez Belediyesi; başlangıcı ve yargı süreci yılan hikayesine dönen Dokuma alanıyla ilgili önemli bir karar aldı…

         Antalya’nın Kırcami’den sonra en önemli yaşam alanı olarak bilinen Dokuma alanında sadece Kepez ilçesi için değil, Antalya’nın geleceği için son derece olumlu bir anlaşma sağlandı.

  Kepez Belediyesi ile TürkMall şirketi arasında 12 yıldır süren Dokuma Park davasında anlaşma sağlandı. Şirketin daha önce ödediği tutar olan 10 milyon 260 bin doların tekrar kendilerine ödenmesi koşuluyla davadan vazgeçti. Bu durumda olağanüstü toplanan  Kepez Belediyesi, söz konusu parayı ödemek için kasasındaki eksik tutarı tamamlamak için meclisten borçlanma yetkisi aldı.

   Kepez Belediyesi bünyesinde bulunan  Antalya Pamuklu Dokuma A.Ş'nin 2005 yılında TürkMall şirketine ihalesiz olarak verilen ve yaklaşık 12 yıldır sonuçlanamayan davada sulh yöntemiyle anlaşmaya varıldı. Buna göre  Kepez Belediyesi bünyesinde bulunan  Antalya Pamuklu Dokuma A.Ş, şirkete bugüne kadar yatırdığı para olan 10 milyon 260 bin doları ödemesi durumunda anlaşma sağlanacak.

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde olağanüstü toplanan  Kepez Belediye Meclisi, mevcut kasasında bulunan 8 milyon 111 bin 34 doların üzerine kalan kısmı tamamlamak için meclisten borçlandırma yetkisi istedi. Borçlandırma yetkisi mecliste 3 partinin verdiği oylarla kabul edildi. Toplantıya başkanlık eden  Kepez Belediye Başkanı  Hakan Tütüncü de 12 yıllık davada Dokuma sorununun ivedilikle çözümü için karar aldıklarını söyledi ve  "Bu kadar özgüvenle konuşmamızın nedeni kasamızda paramız var. 3-5 sene sonra bu bittiğinde belediye bunu ödeyecek güçte. Bugün 14 milyon ödemekle kurtulmak var. Yarın öbür gün 100 milyon üstü para ödemek var. Yazık günah değil mi? Bir yıllık yatırım bütçemizi alıp gidecek yazık günah değil mi?” dedi.

Evet… Kepez’deki Dokuma alanı yapısal tıkanıklık içerisinde olan yerleşim birimi için can simidi niteliğinde bir bölge…

Anımsanacağı üzere Dokuma alanı 2005 yılında  Özelleştirme İdaresi tarafından bütün hak ve borçlarıyla  Kepez Belediyesi'ne devredilmişti. Sonrasında ise aynı şekilde uluslararası boyutu olan şirketle ihalesiz bir protokol imzalandı. Arkasına AVM, ön tarafına da parka dönüştürülmesine yönelik anlaşma sağlandı. O dönemlerde siyasi partiler, meslek odaları ve STK'ların ortak girişimiyle sözleşmenin iptali için dava açıldı.

         Dokuma alanı ile ilgili aradan geçen yıllar daha karmaşık ve hukuki boyutu farklı noktalara varan bir süreci beraberinde getirirken, Dokuma alanı için davalık olan TurkMall şirketiyle sulh yoluna gidildi. Sözkonusu şirket 2005 yılında ödediği 10 milyon 260 bin doları talep ederken, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü bütçelerine ek olarak meclisten 14 milyon 48 bin 17 TL ek bütçe için yetki istedi.

         Kepez Belediyesi Dokuma alanı için davalı olduğu şirkete 38 milyon 975 bin TL. ödenmesi kaydıyla kronikleşmiş sorunun çözümü için anlaşmaya vardı.

         Sonuç olarak yıllardır yazılı ve görsel medyada gündemden düşmeyen Dokuma alanındaki hukuki sürecin çözümüne yönelik ciddi bir adım atıldı.

         Sürümcemede olan bir konunun çözümü noktasında Kepez Belediyesi’nin aldığı karar ve Hakan Tütüncü’nün kararlılığı Dokuma alanının geleceği ile ilgili yeni bir sürecin de kapısını araladı.

         Her zaman dile getirdiğim bir ayrıntı var. Yerleşim alanlarını ticari alan yoğunluklu yapısal tıkanıklığa götürecek adımlardan uzak tutmak gerekiyor. Şehrin akciğeri konumundaki Dokuma alanı sadece Kepez için değil, Antalya için de son derece önemli bir alan.

         Vatandaşın yeşil dokuya olan duyarlılığı, kamuoyu baskısı, STK’ların somut adımları ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün çözüme odaklı yaklaşımları, Dokuma alanında yaşanan süreçte; zararın neresinden dönülürse kazançtır sözünü anımsattı…

         Ve aslında ortadaki realite de Dokuma alanı için bu sözü haklı çıkarıyor.

Bu yazı toplam 1375 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim