Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1152.084
  %-0.80
 • Dolar
  18.8068
  %0.08
 • Euro
  20.3687
  %-0.07

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Üretim hedefi ve Muratpaşa

10 Şubat 2021 Çarşamba 00:08

 

            Üretimin canlandırılması, teşvik edilmesi ve özellikle yeni neslin tarımı sevmesi için bir takım çalışmalar yapılmalı.

            Bu önemli konuyu ve ayrıntıyı zaman zaman köşe yazılarımda dile getiriyorum.

            Aynı şekilde haberlerimizde de bu konuya yer veriyoruz.

            Bunun en önemli nedeni üretim paydasında daha çok projeler geliştirmeliyiz, daha çok üretmeliyiz ve bunu yeni nesile aktarabilmeliyiz.

            Bu noktadan hareketle Muratpaşa Belediyesi’nin bir süre önce hayata geçirdiği üretim odaklı projeyi önemli buluyorum.

            Örneğin;  Muratpaşa Belediyesi’nin tarımsal üretimin önemine dikkat çekmek için 45 dönüm alanda başladığı buğday tarımında, ürün veriminde dünya ortalamasının da üzerine çıkmayı amaçlıyor.

   Muratpaşa Belediyesi’nde hedef dönümde 450 kilogram buğday elde etmek.  Anımsayacağınız üzere Muratpaşa Belediyesi Covid-19 salgının neden olabileceği gıda sıkıntısına ve tarımsal üretimin devamlığına dikkat çekmek için kendisine ait boş parselleri, parkları tarlaya çevirerek geçen yıl nisan ayında tarımsal üretim çalışmalarına başladı. Sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alan proje kapsamında ilk olarak mısırı ekimi yapıldı. Ve 12 bin 700 kilogram mısır hasat etti.

   Hasat edilen mısırlar un haline getirilip kiloluk paketlerde ilçe sakinleriyle paylaşıldı. Mısırın ardından Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 35 bin nüfusuyla Antalya’nın en kalabalık mahallelerinden Güzeloba’nın Yamansaz bölgesinde 45 dönüm alanda buğday tarımına başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ekim öncesi alanı traktörlerle sürdü, taşları temizledi, gübreledi. Kasımda toprağın ilk yağmurlarla ıslanmasının ardından tohumları ekti. Ekimin ardından, hem tohum kalitesini hem de ekimin düzgün yapılıp yapılmadığını gösteren ürünün tarla çıkışı takip edildi.

Yapılan kontrollerde filizlerin son derece sağlıklı olduğu belirlenirken, Muratpaşa Belediyesi ürün veriminde dünya ortalamasını yakalamak için alanda çalışmalarını sürdürüyor. Yetkililer, Antalya için bir dönümde elde edilen buğdayın 275 kilogram olduğunu belirtti. Dünya ortalamasının ise dönümde 340 kilogram düzeyinde olduğunu belirten yetkililer, Muratpaşa Belediyesi olarak gerek toprağın durumu gerek kullanılan tohumun kalitesi gerekse düzenli bakım çalışmalarıyla dönümde 450 kilogram almayı hedeflediklerini dile getirdi.

            Görüleceği üzere üretime dayalı projeler mutlak surette karşılığını buluyor.

            Bu tarz çalışmalar arttıkça tarımı canlandırma noktasında can suyu olabilir.

            Emeği geçenleri kutluyorum.

Bu yazı toplam 352 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim