Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Kadın vekil sayısı ve Başkaya…

26 Nisan 2018 Perşembe 00:03

 

            24 Haziran’da yapılmasına karar verilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesinde zaman giderek daralırken; milletvekilliğine aday olmayı hedefleyen isimler de başvurularını yapmaya hazırlanıyor.

            24 Haziran’da yapılacak olan erken seçim; seçim takvimindeki sürenin giderek daralmaya başlamasıyla hem siyasi partilerin hem de milletvekilliğine aday olmayı düşünen isimlerin karar verme olgusunu hızlandırdı.

            Antalya 24 Haziran seçimlerinde 16 milletvekili ile temsil edilecek.

            Geride bıraktığımız seçimlerde 14 olan vekil sayısı 16’ya çıkarken, artan 2 vekil sayısıyla birlikte Antalya’nın stratejik önemini biraz daha arttırdı.

            Kadın vekil sayımızın ‘’istenilen’’ düzeyde olmadığı bir gerçek… Bu gerçeği yıllardır ‘’Belki önümüzdeki seçimlerde bu sayı artar’’ ümidiyle öteledik.

            24 Haziran erken genel seçimlerinde gazeteci meslektaşlarımızdan bazı isimlerin milletvekilliği aday adaylığı için hazırlıklar yaptığı duyumlarını alıyorum.

            CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Songül Başkaya da bu isimlerden birisi…

            Meclis üyeliği görevinde önemli bir tecrübe edinen ve gazeteci kimliğiyle Antalya’nın bugün ve geleceği noktasındaki kronikleşen sorunlarının çözümüne katkı sunmaya çalışan Başkaya; çalışkan, başarılı ve kent hassasiyeti olan bir isim.

            Biliyorsunuz ki Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de gazeteci kimliğiyle siyaset arenasına giren ve hem Büyükşehir belediye başkanı ve hem de bir dönem milletvekili olarak görev yapan başarılı olan bir isim.

            Siyasetin farklı kulvarlarında başarılı olan meslektaşlarımız da var.

            Songül Başkaya’nın önemli tecrübeler kazandığını düşünüyorum.

            Elbette siyaset uzun soluklu bir kulvar…

            Ve siyasette ‘’duygusallığa’’ yer yok.

            Siyaset; halka hizmet için oluştuğuna göre hizmetin bütünselliği noktasında seçmen istikrara ve bugüne kadarki ortaya konan icraata bakar.

            Bir gazeteci olarak meslektaşlarımın farklı siyasi partilerden kent ve ülke sorunlarının çözümüne gerek yerel belediyeci sıfatıyla, gerekse vekil görevlendirilmesiyle hizmet etmesi beni fazlasıyla mutlu eder.

            Çünkü gazeteci kimliğiyle çok daha farklı olaylara ve sorunlara bakabilme ve çözüme katkı koyabilme özelliği olan meslektaşlarımızın görev alması her şeyden önce bir kazanım olur.

            Bu bağlamda hem kadın vekil sayımızın temsil noktasında artması, hem de farklı isimlerin siyaset arenasına girerek bilgi ve birikimlerini hizmet heyecanına dönüştürmesi önemli bir ayrıntı.

            24 Haziran seçimlerinde seçimlere katılan siyasi partilerden kadın vekil sayımızın artması temennisiyle…

Bu yazı toplam 1859 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim